Spinal Vital Chrbtica

Spinal Vital a vaša chrbtica

MUDR. TOMÁŠ SLOBODA

Neurochirurg, Ústredná Vojenská Nemocnica SNP-FN Ružomberok

Hovorí, že je tak trochu atypický neurochirurg. „Operácie ma živia, ale svojich pacientov od nich odrádzam,“ hovorí Tomáš Sloboda z nemocnice v Ružomberku. Vyzýva na aktívny životný štýl a cvičenie.

Chrbticový aparát sa skladá zo siedmych krčných stavcov, dvanástich hrudníkových stavcov a piatich driekových stavcov, následne krížovej kosti a kostrče. Medzistavcové platničky sú veľmi dôležitou štruktúrou v organizme, ktoré majú nosnú ochranu ako aj pohybovú funkciu. Nachádzajú sa medzi jednotlivými stavcami. Sú to najväčšie avaskulárne štruktúry v organizme, čiže štruktúry, ktoré nemajú priame cievne zásobenie. To zdôrazňuje potom potrebu dostatočného a správneho prísunu živín, minerálov, esenciálnych aminokyselín, aby dokázali plniť práve túto funkciu.

Keďže medzistavcová platnička je avaskulárna štruktúra, potrebuje si vytiahnuť živiny z tela stavca nad a pod uvedenou medzistavcovou platničkou. Práve výrobok Spinal Vital má také zloženie, ktoré umožňuje túto dostatočnú výživu medzistavcových platničiek v potrebnej miere, či už uvedenými minerálmi , vitamínmi, alebo esenciálnymi aminokyselinami ako je L- lyzín. Pre správnu tvorbu a funkciu kolagénu , chrupavky takisto dostatok naviazania vody na jadro platničky, ktoré im dodáva potrebnú elasticitu a pružnosť. Pre správnu funkciu medzistavcovej platničky ako aj celého chrbátika je veľmi dôležité mu dodať vitamín C. Vitamín C sa podieľa na tvorbe kolagénu,  ktorý je veľmi potrebný pre tvorbu chrupaviek, medzi ktoré sa radí aj medzistavcová platnička, takisto ako aj pre činnosť medzistavcových sklbení. Ďalej sú to vitamíny K , vitamín D , ktoré spolu s vápnikom prispievajú ku zdravým kostiam, ktoré tiež tvoria funkčnú jednotku chrbticového aparátu, takisto niektoré minerály, ako je napríklad mangán pre správnu funkciu medzistavcových skĺbení, dodáva im sinoviu, ktorá je potrebná pre hladký priebeh a ohyb chrbtice.

Na rozdiel od liekov proti bolesti, ktoré nakrátko utlmia bolesť, dlhodobé užívanie výživového doplnku dovolí zachovať chrbtici čo najdlhšie svoju funkciu, čiže nosného ochranného ako aj pohybového aparátu, so zachovaním zdravých elastických platničiek.