Spinal Vital

Starostlivosť o chrbticu v staršom veku

MUDR. TOMÁŠ SLOBODA

Neurochirurg, Ústredná Vojenská Nemocnica SNP-FN Ružomberok

Hovorí, že je tak trochu atypický neurochirurg. „Operácie ma živia, ale svojich pacientov od nich odrádzam,“ hovorí Tomáš Sloboda z nemocnice v Ružomberku. Vyzýva na aktívny životný štýl a cvičenie.

Problémom starších pacientov je, že majú mnohé pridružené ochorenia, kde patria cievne ochorenia, metabolické ochorenia, ako je napríklad cukrovka alebo endorkinologické ochorenia, napríklad ostopénia , osteoporóza.

Tieto zmeny urýchľujú naprogramované degeneratívne zmeny na medzistavcových platničkách, ktoré môžu sekundárne viesť práve k tomu bolestivému syndrómu. Preto je dôležité, aby dostatočne vyživovali tieto platničky a zastavili ten naprogramovaný proces a spomalili starnutie chrbtice.

Súčasťou správnej životosprávy okrem uvedeného výživového doplnku ide samozrejme aj o správny pohyb , cvičenie , rehabilitáciu, ako i vyváženú stravu a diéty. A samozrejme hydratácia. Nezabúdať aspoň 8 pohárov denne pre starších ľudí, aj keď nie je pocit smädu. To všetko dovolí udržať platničky v dobrej kondícii tak, aby ste sa mohli venovať plnohodnotne svojím rodinám, vnúčatám , koníčkom , práci, prípadne športovým aktivitám.